Xhud (ʃuːt)

Energetyzujący i wciągający spektakl inspirowany emocjami i przestrzenią w przytulnej i kameralnej oprawie.

Xhud EP

Nowy album ukaże się w 2022

Bądź na bieżąco z naszą działalnością

Xhud (ʃuːt) to projekt łączący sztukę malowania na żywo z emocjonalną i rytmiczną muzyką improwizowaną. Słowo Xhud zostało zaczerpnięte z języka maltańskiego, w którym oznacza - obserwatora lub świadka. Było to główną inspiracją dla muzyki i wizualizacji, gdyż podczas występu opisywane są retrospektywne przeżycia emocjonalne i intelektualne.

Grupa występowała na różnych festiwalach i koncertach kameralnych, m. in. Aarhus Jazz Festival '21, Vinter Jazz '21, Supernova Jazz Blast '21 oraz Jazzkonkurrencen Jazzdanmark, docierając do finału kultowego Jazzhus Montmartre, CPH.

Glen Montanaro - Gitara
Anders Bak Julsgaard – Perkusja
Jan Sedlak – Gitara basowa
Mathilde Bistrup - Sztuki wizualne

HISTORIA

Sama koncepcja na powstanie grupy zaistniała na długo przed pierwszym spotkaniem artystów. Było to komponowanie na podstawie doświadczeń i obserwacji tego, co postrzegamy jako wewnętrzne lub zewnętrzne wobec naszych istot.

Początek nagrań miał miejsce podczas lockdownu, nowo powstały zespół zaczął nagrywać utwory skomponowane przez Glena podczas jego poprzednich podróży po Europie. Okres, w którym powstał projekt, dał grupie czas na dopracowanie elementów potrzebnych do urzeczywistnienia wszystkich pomysłów związanych z elementami wizualnymi i dźwiękowymi.

Pomysł pracy z artystami wizualnymi był przedmiotem rozmyślań na długo przed tym projektem, a grupa przeszła wiele iteracji, aż zdecydowała się na bardziej praktyczne podejście do połączenia tych dwóch środków przekazu.