Xhud (ʃuːt)

Energická a vzrušující hudba v intimním prostoru plném emocí.

Xhud EP

CZ

Xhud (ʃuːt) kombinuje velmi melancholickou avšak zároveň velmi energickou hudbu s živou projekcí a malbou. Slovo Xhud pochází z maltštiny a znamená “pozorovatel” či “svědek.” Skrze hudbu a malbu kapela vytváří kapela emonciální krajiny inspirované skutečnými zkušenostmi a událostmi.

Od svého vzniku v roce 2020 kapela hrála na festivalech jako jsou Aarhus Jazz Festival, Supernova Jazz Blast, Vinterjazz a Way Up North. Na podzim 2020 se kapela probojovala do finále dánské soutěže “Jazzkonkurrencen 21” v legendárním kodaňském klubu “Jazzhus Montmartre.”

Glen Montanaro (MT) - kytara
Anders Bak Julsgaard (DK) - bicí
Jan Sedlák (CZ) - kontrabas
Mathilde Bistrup (DK) - malba a projekce

Nové album už brzy!

Odebírejte novinky o nejnovější hudbě.

Náš příběh

Dlouho před tím, než se kapela poprvé setkala, vznikl hudební koncept.

Spíše než o koncept jde o způsob myšlení a bytí při tvorbě hudby, která je inspirována pozorováním našeho okolního i vnitřního světa.

Glen svolal kapelu v období prvního lockdownu. Už při druhém setkání nahrála skupina první single a video, které všechny inspirovalo tak silně, že zanedlouho následovala řada dalších nahrávek a vydání. Během intenzivního tvůrčího procesu hudba rychle dozrála a zrát začali také představy o vizuální projekci.

Idea o prostoru, kde hudební a vizuální vyjádření kráčí ruku v ruce, se zrodila dlouho před vznikem kapely. Xhud se však stal ideální platformou pro experimentování a po několika měsících se hudební i vizuální složka sjednotila v současné podobě.

Při psaní hudby se Glen nechává inspirovat svými cestami po Evropě, pozorováním světa kolem sebe a svými vnitřními prožitky.